нюанси при СЕРТИФІКАЦІї НАСІННЯ 

нюанси при СЕРТИФІКАЦІї НАСІННЯ  AgroSERT news images
У зв’язку з реформуванням насіннєвої галузі згідно з європейськими стандартами питання сертифікації насіння є одним із пріоритетних для розвитку сільгоспвиробництва як у сфері насіння, так і у правовій площині. Його особливість - впровадження системи сертифікації насіння в Україні.

Про деякі аспекти і нюанси процесу сертифікації ми попросили розповісти Наталію Грюнвальд, керівника Органу сертифікації - структури, що покликана визначати якість насіння і садивного матеріалу, перш ніж вони потраплять у наші родючі чорноземи.

Як пояснила нам Наталія Владиславівна, протягом 2016-2018 років у законодавчій сфері сертифікації насіння відбулося багато змін. У Законі України «Про насіння та садивний матеріал» (ст. 18) зазначено, що суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності.

Тож наказом Мінагрополітики (№602 від 08.11.2017 р.) ТОВ«Агросерт» уповноважене здійснювати діяльність з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва. Мета - встановлення відповідності насіння і садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва шляхом визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу, здійснення його лабораторного сортового контролю та видачі сертифікату відповідності посівним і товарним якостям.

Для сертифікаційних випробувань «Агросерт» має у своєму розпорядженні акредитовані лабораторії (як власні, так і на договірних умовах). У власних лабораторіях підібрано досвідчений висококваліфікований персонал (на сьогодні більше 30 фахівців), а лабораторії оснащено всім необхідним сучасним обладнанням і устаткуванням. Галузь акредитації лабораторії включає методики випробувань ISTA (атестат про акредитацію НААУ №2Н1538 дійсний до серпня 2022 р.).Відновлення безперервності сертифікації насіння дуже важливе у період з грудня до лютого, бо в цей час найбільш активно відбувається сертифікація як насіння українського виробництва з врожаю минулих років, так і імпортованого для посіву в поточному році.

«Хочу нагадати, що на сайті Національного агентства з акредитації України, у Реєстрі акредитованих органів з оцінки відповідності, значиться лише близько 10 акредитованих лабораторій по випробуванню посівних якостей насіння. Визначати посівні якості насіння у лабораторіях, які не підтвердили свою компетентність шляхом акредитації, не можна. Тому у планах на перспективу ТОВ«Агросерт» - створення ряду регіональних сертифікаційно-випробувальних центрів. Такі роботи вже розпочато в Дніпрі, Запоріжжі та інших обласних центрах, - розповідає Наталія Грюнвальд. - Сьогодні Орган сертифікації ТОВ«Агросерт» може проводити відбір проб у всіх регіонах країни та здійснювати сертифікаційні випробування насіння у власних акредитованих випробувальних лабораторіях. Це дозволяє забезпечувати неупередженість, незалежність та можливість надавати послуги у короткі терміни. Ми маємо гнучку систему тарифів і графіків надання послуг, пропонуючи виробникам та імпортерам насіння і садивного матеріалу співпрацю на взаємовигідних умовах».

В «Агросерт» запевняють, що готові розглянути будь-які зручні для замовників механізми співпраці у відповідності з Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал (затвердженого постановою КМУ від 21.02.2017 №97).