Перший рік сертифікації по-новому завершено. Що маємо?

Перший рік сертифікації по-новому завершено. Що маємо? AgroSERT news images

Сертифікація насіння у 2018-му? Чи вийшли у нас стратегічні зміни? Для кого виклик більший: для органів сертифікації чи для виробника? Ці всі питання неодноразово дискутувалися та обговорювалися упродовж всього 2017 року.

Спершу ми змінили Закон України «Про насіння і садивний матеріал», який, як завжди несподівано, настав час впроваджувати та виконувати. А тут ще й процес прискорила уже «епохальна» історія ліквідації Держсільгоспінспекції та необхідність робити хоч щось швидко та по-новому.

Галузь насінництва ніби одна з найбільш інноваційних, та одночасно і найбільш консервативна. Як кожна галузь, має пройти випробування змінами та потребує часу для впровадження цих змін.

Зокрема, в сертифікації передбачався перехід від інструмента контролю до інструмента управління якістю. Тобто:

  • підвищення відповідальності виробника насіння та постачальника (імпортера-експортера) перед своїм клієнтом і споживачем;
  • не формальне/не по «свояцьким домовленостям» проходження комплексу робіт сертифікації, а свідоме та з оцінкою власних ризиків, як постачальника продукції насіння під своїм іменем та/або маркою. Тим паче, коли це брендоване насіння;
  • зміна вимог до органів сертифікації, вимога щодо їх акредитації як органів оцінки відповідності та акредитації лабораторій, які у складі або на підряді у органів сертифікації;
  • вихід на ринок приватних органів сертифікації;
  • сертифікат як документ, що засвідчує відповідність та якість насіння, підтверджує, а виробник і постачальник дотримуються законодавства при введенні в обіг своєї продукції;
  • виробник як особа, яка зацікавлена у постачанні на ринок лише якісного продукту, має можливість вибрати орган сертифікації, тобто того, хто якісніше та з дотриманням законодавчих вимог проводить комплекс робіт.

Мотивацію виробнику на якісне проходження сертифікації мало б додати окремо і те, що у законі передбачено державний контроль/нагляд та скасування сертифікатів, які видані з порушенням закону.

Статус, державний чи приватний орган сертифікації, більше не додає значимості вашому сертифікату та відповідальності з виробника за якість його насіння не знімає і не переймає на себе.

Наразі на рівні працює єдиний приватний орган сертифікації — ОС «АГРОСЕРТ», офіційно акредитований Національним агентством з акредитації України та уповноважений Мінагропродом від 08.11.2017 р. № 602 «Про уповноваження на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва».

Більше 2500 сертифікатів видано саме приватним органом, при цьому усі видані сертифікати внесені до офіційного Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

Поки це єдина приватна компанія, яка офіційно здійснює сертифікацію та офіційно видає сертифікати у сфері насінництва та розсадництва.

Компетентність приватного органу сертифікації підтверджено Національним агентством з акредитації України EN ISO/IEC 17065:2014; та враховуємо, що уже є зобов’язання для всіх органів сертифікації по змінам своїх процедур та політики до оновленого EN ISO/IEC 17065:2020.

Крім того, відбір проб — це відповідальність та чіткі вимоги закону, а саме: має здійснюватися виключно аудитором з сертифікації, який атестується та має свідоцтво на таку діяльність, включений до офіційного та відкритого Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів).

Звісно, міфи про те, що якщо державне підприємство проведе сертифікацію, то воно солідарно з вами відповідальне за якість вашого насіння, і якщо раптом клієнт чи постачальник незадоволені насінням, то це допоможе, продовжують жити у «суб’єктів насінництва та розсадництва».

На мою думку, сам ринок насіння має такі пережитки викидати, інакше насінництво сприйматиметься не як інноваційний напрямок, а як такий, коли кажуть: «Культура їсть стратегію на сніданок».

Якість насіння — це реальні показники, а сертифікація — це інструмент не якогось там покарання тощо, а має бути інструментом вдосконалення, і кожен керівник повинен якнайглибше її знати.

Тому, якщо хочемо реальних змін, маємо бути послідовними.

Переконана, що бренд галузі насінництва побудований на ідеї інновації та надання відповідей та рішень аграрію. Сертифікація — невід’ємний етап, у розвитку якого зацікавлений сам виробник/постачальник. Жорсткі вимоги до якості насіння та конкуренція в цьому теж допомагають.

І до вибору того, хто і як вам проведе сертифікацію, застосовуються точно ті ж принципи, які уже є при виборі споживачем продукту. Тобто ти не просто обираєш, хто тобі сьогодні надасть послугу, ти обираєш, яку ідею і напрямок розвиваєш та які тенденції розвитку сертифікації та галузі насінництва підтримуєш.

Наталія Грюнвальд, керівник ОС компанії "Агросерт"

Регіональні представництва компанії АГРОСЕРТ

Your browser does not support SVG

Одеська ОБЛ.

Кокоулін Михайло
Попруга Олександр

Дніпропетровська ОБЛ.

Чернігівська ОБЛ.

Кокоулін Михайло

Харківська ОБЛ.

Долгова Татьяна

Житомирська ОБЛ.

Кокоулін Михайло

Полтавська ОБЛ.

Палій Юрій

Херсонська ОБЛ.

Київська ОБЛ.

Кокоулін Михайло

Запорізька ОБЛ.

Луганська ОБЛ.

Донецька ОБЛ.

Рудас В'ячеслав

Лабораторія:


Адреса для заявок:

Вінницька ОБЛ.

Кокоулін Михайло
Попруга Олександр

Кіровоградська ОБЛ.

Кокоулін Михайло
Попруга Олександр

Миколаївська ОБЛ.

Кокоулін Михайло
Попруга Олександр

Сумська ОБЛ.

Долгова Татьяна

Львівська ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Черкаська ОБЛ.

Кокоулін Михайло

Хмельницька ОБЛ.

Кокоулін Михайло
Попруга Олександр

Волинська ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Рівненська ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Івано-Франківська ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Тернопільська ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Закарпатська ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Чернівецька ОБЛ.

Чернаускене Тетяна

Комерційний департамент компанії АГРОСЕРТ

Avatar photo
Кокоулін МихайлоДиректор
+38 (093) 121 23 52 m.kokoulin@agrosert.com.ua
Avatar photo
Грюнвальд НаталіяКерівник ОС
+38 (066) 217 22 22 n.grunvald@agrosert.com.ua
Avatar photo
Назарець СергійНачальник відділу сертифікації насіння
+38 (066) 819 99 07 s.nazarets@agrosert.com.ua
Avatar photo
Шмаль НаталіяГоловний бухгалтер
+38 (050) 442 44 55 n.shmal@agrosert.com.ua
Avatar photo
Зайцева ІринаФахівець із сертифікації
+38 (066) 406 26 76 i.zayceva@agrosert.com.ua
Avatar photo
Чернаускене ТетянаГоловний менеджер із сертифікації
+38 (066) 218 16 61 t.chernauskene@agrosert.com.ua